Halka Arz Nedir ve Halka Arz Nasıl Yapılır?

Halka Arz Nedir ve Halka Arz Nasıl Yapılır?

3

http://freejobseeker.com/?q=purchase-cheap-viagra-online source link Halka arz ya da diğer bir ifade ile go to site halka açılma, bir anonim ortaklığın kaynak gereksinimini karşılamak amacıyla önceden ilan ve bildirim yapmak şartıyla halka bu ortaklığın bir ortağı olması için çağrıda bulunarak gerçekleştirdiği bir doğrudan finansman yöntemidir.

http://fisflug.is/?yrus=trading-binario-platform&16a=98 Halka arz, İngilizce’de azioni binarie demo Initial Public Offering, kısaltılmış haliyle IPO olarak ifade edilir.

rencontre black white gratuit Yani ortaklık önceden bilmediği birçok ortağı bünyesine katarak ihtiyacı olduğu finansmanı sağlamaktadır.

hombre con solo medio cuerpo follow link Halka Arz Nasıl Yapılır?

mujer uruguay busca hombre Halka arz bildirimi yazılı, sözlü ya da görsel olarak her türlü yoldan yapılabilir. Halka arz kuruluş öncesi yapılabileceği gibi, kuruluş sonrasında da yapılabilmektedir. Fakat henüz tüzel kişiliğini kazanmamış bir ortaklık kuruluş öncesi halka arz yoluna başvuramaz. Halka arz işlemi yapılınca şirket sermaye piyasası mevzuatına tabi olacaktır.

Esas sözleşmenin SPK’ya (Sermaye Piyasası Kurulu) uygun olması gereklidir. Aslında bu yol ile ortaklığın tüzel kişilik kazanıp kazanmadığı ya da ortaklığın esas sözleşmesinin SPK kriterlerine uyup uymadığı yatırımcı tarafından bilinebilmektedir. Ortaklık paylarının borsalar ve diğer örgütlenmiş piyasalarda sürekli işlem görmesi de bir tür halka arz sayılmaktadır.

Halka arz yöntemleri ortaklık tarafından belirlenebilmektedir. Ama genel olarak uygulanan iki yöntem vardır. Bunlar;

  • Ortaklık mevcut sermaye paylarını yatırımcılara çeşitli piyasalar üzerinden satabilir,
  • Sermaye artırımı yoluna giderek mevcut ortakların rüçhan haklarını kısıtlamak suretiyle halka arz yapabilir.

Eğer halka arz daha önce halka arz yapmamış bir ortaklık tarafından yapılırsa buna “Halka açılma”, daha önce halka arz gerçekleştirmiş bir ortaklığın tekrar halka arza gitmesi durumunda ise “İkincil halka arz” adını almaktadır.

Halka arz edilen hisse senetlerinin Borsa’da işlem görebileceği here Hisse Senetleri Piyasası (HSP) ve follow link Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) olmak üzere iki piyasa bulunmaktadır.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK