Temettü Nedir?

Temettü Nedir?

1

http://bnheavenranch.com/miwyra/64 http://tiffin.my/bilwoer/2149 Temettü, Türkçe karşılığı ile kar payı anlamına gelmektedir. Temettü, bir yıl içinde işletmenin elde ettiği net dönem karından kanun ile belirlenmiş kısımların çıkarılmasından sonra elde kalan miktardan her bir yatırımcının payına düşen kar miktarıdır. Kısaca yatırımcının riske katlanma neticesinde elde ettiği gelir diye tanımlanabilir.

https://www.mccarthyarchitecture.com/indigose/11421 http://templepatrickpci.org/vipwe/bioer/3984 Temettü üç şekilde dağıtılabilmektedir:

  1. Nakit olarak ödenen temettüler,
  2. Yatırımcının payına düşen temettü tutarının, işletmenin hisse senetleri ile ödenmesi
  3. İki usulün karışımı ile yani bir kısmı nakit bir kısmı hisse senedi ile ödenen temettü

http://visitsvartadalen.nu/?saxarokese=k%C3%B6p-Viagra-Malm%C3%B6-%28sv%C3%A4vare-Harbour-Terminal%29&476=87 Anonim şirketlerin borsada işlem görmesi halinde temettüler nakit olarak yada yatırımcıya hisse senedi verilerek ödenir. Fakat Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) uygun görürse birinci temettü dağıtımının sadece nakit olarak yapılmasına karar verebilir. Eğer işletmenin hisse senetleri borsada işlem görmüyorsa işletme, birinci temettü dağıtımını nakit olarak yapmak zorundadır.


site de rencontre ottawa hull http://njboatclass.com/?mimino=cs-go-matchmaking-was-ist-das&9bb=5c Cepten Dolar, Altın Alın/Satın! Yatırım Yeteneklerinizi Keşfedin!
(İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır? Ücretsiz Deneyin.)


follow site Temettünün ne şekilde dağıtılacağına tamamen şirket karar vermektedir. Şirketin temettüye karar verebilmesi için yönetim kurulundaki tüm üyelerin oy birliği gerekmektedir. Yönetim kurulunun temettü dağıtım kararının ardından bunun için verilen karar ve tespit edilen tarih SPK onayına sunulur. SPK onayının ardından temettü Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nda ilan edilir. İlan tarihinde hisseye sahip olan yatırımcı temettüden faydalanabilmektedir.

lesbian dating sites los angeles Anonim şirketler source temettü ödemeleri Mayıs ayı sonuna kadar gerçekleşmek zorundadırlar. Herhangi bir şirketin temettü ödemelerindenfaydalanmak için söz konusu şirketin hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce almak gerekmektedir.


http://alschu.de/?destomit=bin%C3%A4re-optionen-f%C3%BCr-einsteiger&30d=93 http://inter-actions.fr/bilobrusuy/392 100.000 TL SANAL PARA İLE YATIRIM YAPMAYI ÖĞRENİN!
(Ücretsiz Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)


1 YORUM