Altın Fiyatları Neden Düşer ve Yükselir?

Altın fiyatlarının sürekli olarak düşmesi ve yükselmesinin sebepleri vardır. Bu yazı da sizlere altın fiyatları neden düşer veya neden yükselir sorusunun cevabını vereceğim.

Forex piyasasının geniş işlem alanı sayesinde altın alım ve satımı yapmak mümkün olduğu gibi aynı şekilde borsada da altın yatırım fonlarını kullanan birçok yatırımcı altın fiyatlarını nelerin etkilediğini bilmeli. Bahsettiğim bu iki piyasada bulunmuyor olsanız ve amatörce altın yatırımı yapıyor olsanız dahi bu bilgilere ihtiyacınız var.

Çok da uzatmadan hemen konuya geçeyim. Altın fiyatlarını tüm dünyada etkileyen bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri tek tek açıklamak istiyorum.

Madencilik. Altının fiyatı madencilik endüstrisiyle doğrudan ilgilidir. Son 10 – 15 yılda altın kaynaklarının azalması ve aynı zamanda altın çıkarma maliyetinin yükselmesi sebebiyle altın üretimi yavaşladı. Dolayısıyla talep, üretimden yüksek olduğu için bu durum altın fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Eğer, kaynaklar ve üretim fazla olsaydı bu durum altın fiyatlarının düşmesine sebep olacaktı.

Finansal Koşullar. Ülkelerde yaşanan finansal koşullarda altın fiyatlarının yükselmesine veya düşmesine sebep olabilmektedir. Örneğin, son yıllarda bazı Avrupa ülkelerinde yaşanan finansal krizler ve ülke ekonomilerindeki istikrarsızlaşma birçok yatırımcıyı yeniden altın alma yoluna sokmuştur. Kötü finansal koşullarda altın her zaman yatırımları korumak için tercih edilen bir araçtır.

Mücevher ve Endüstriyel Talep. Yine son 10 yılda Çin, Hindistan gibi mücevher talebinin yüksek olduğu ülkelerde ekonomik düzeltmenin etkisiyle altın mücevher fiyatlarında artış yaşanmıştır. Sadece bununla bitmiyor elbette endüstriyel talebinde güçlenmesi altın fiyatlarını yukarı yönde etkilemeye devam ediyor.

Kurumsal Altın Yatırımı. Altını yalnızca bireysel yatırımcılar talep etmiyor. Kurumsal yatırımcılar, şirketler, özel bankalar ve devletler de altın almaya devam ediyorlar. Özellikle şirketler kriz zamanlarında altın portföylerini artırarak varlıklarını çeşitlendirdiler. Belirsiz ülke piyasalarında bunun faydasını gördüler. Bu durumda altın fiyatlarının değişmesinde çoğunlukla da yükselmesinde büyük rol oynuyor.

Saklanan Altın Servetleri. Daha önce mutlaka duyduğunu tahmin ediyorum, eskiden bankaların altın hesapları bu kadar gözde değilken herkes birikimlerini “yastık altında” toplardı. Hala da toplayanlar var. Mesela Dünya Altın Konseyi’nin Ocak 2015 tarihinde yayınladığı rapora göre ülkemizdeki hane halkının yastık altında yaklaşık 3 bin 500 ton civarında altın birikimi olduğu belirtilmiş. Hürriyet’in konuyla ilgili haberi burada. Bu sadece ülkemizle ilgili bir veri, bir de dünya genelini düşünün…

Şimdi, bu 3 bin 500 ton altın piyasada değil, bir de bu altınların birden piyasaya çıktığını ve satıldığını hayal edin!

Sizce bu durumda altın fiyatları ne olurdu?

İnanılmaz bir şekilde düşerdi. Bu sebeple servet saklama da altın fiyatlarının düşmesini veya yükselmesini etkileyebilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Dolaylı Yoldan Altın Yatırımı. Dünyada ve ülkemizde popülaritesi iyice artan Borsa Yatırım Fonları (ETF) da altın yatırımına olan talebi artırmaktadır. Bu fonların kolayca takas edilebilmesi veya paraya çevrilebilmesi sebebiyle işletmeler ve bireysel yatırımcılar için tercih edilebilir bir yatırım aracı olmuştur. Bu da elbetteki talebi ve dolayısıyla altın fiyatlarını artıran bir faktördür.

Bu yazı da altın fiyatları neden düşer veya neden yükselir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aynı zamanda bahsettiğim altın fiyatlarını etkileyen tüm bu faktörler, altın fiyatları ne zaman düşer ve altın fiyatları ne zaman yükselir gibi çeşitli soruların cevaplarına da sinyal olabilmektedir.

1 thought on “Altın Fiyatları Neden Düşer ve Yükselir?”

Yorumlar kapalı.

Exit mobile version