Borsada Ne Alınır Ne Satılır?

Borsa Piyasasına atılmaya başlamadan önce belki de yatırımcı adaylarının cevap vermesi gereken en önemli soru şudur: Borsada Neyin Ticareti Yapılır? En başından bu sorunun cevabını bilirseniz diğer kaynak niteliğindeki yazılarımızın sizin açınızdan çok daha anlaşılabilir olmasını sağlayabiliriz.

Borsa Nedir? adlı yazımızda detaylı bir şekilde anlattığımız menkul kıymetleri tekrardan hatırlatalım. Başta hisse senedi, çeşitli yatırım fonları, tahviller ve bonolar, emtia ürünleri ve dövizler menkul kıymetler olarak isimlendirilmektedir ve borsalarda bu menkul kıymetler alınır ve satılır. Yatırımcılar ise bu menkul kıymetlerin alım ve satım işlemleri sırasındaki fiyat farkından dolayı kar veya zarar elde ederler. Bahsettiğimiz tüm menkul kıymet ürünlerinin fiyatları belirli koşullara göre yükselir veya düşer. Kimi zaman bir ülke tarafından açıklanan ekonomik verilere göre, kimi zamansa şirket içerisinde yaşanan (hisse senetleri için) durumlara göre birçok sebepten etkilenebilir. Kendine has kuralları bulunduğu için borsalar kurumsal yapıya sahiptirler ve bu kurallar alım – satımları da etkiler ve borsada yapılan işlemler her zaman belirlenen kurallar dahilinde gerçekleşir. Bu kurallar aynı zamanda borsaların güvenilir olmasını da sağlar.

Her ülkenin kendine özel bir borsası bulunmaktadır. Ülkemizdeki borsa, Borsa İstanbul olarak adlandırılır. Paranızı Borsa İstanbul üzerinden değerlendirebileceğiniz gibi aynı şekilde yabancı ülke borsa ve endekslerinde de değerlendirebilirsiniz.

Konunun özüne dönecek olursak, borsa piyasası içerisinde; yatırım fonları, tahviller ve bonolar, emtia ürünleri, dövizler ve hisse senetleri gibi değerli menkul kıymet evraklarının alımı ve satımı yapılmaktadır.

2 thoughts on “Borsada Ne Alınır Ne Satılır?”

  1. Güzel anlatılmış genelde ilk akla hisse senetleri vs. geliyor ben hisse senedi dışında başka birşey almadım daha bu yaşıma geldim hisse senedinden devam ediyorum.

  2. En bilenen hisse senedi alıp satmaktır. Genelde borsa deyince insanlar sadece hisse senedi alınıp satılacağını anlıyor ama borsa hisse senetlerinden ibaret değil. Açıklayıcı olmuş.

Yorumlar kapalı.

Exit mobile version