Robinhood Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli midir?

Çeşitli menkul kıymetlere yatırım yapmak istiyorsanız Robinhood, yatırım tutarlarında esneklik sunan ve sizden komisyon almayan en popüler para uygulamalarından biri olarak öne çıkıyor. Ancak en başından söylemek gerekir ki, Robinhood henüz Türkiye’de kullanılamıyor.

Hisse senetleri ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) gibi geleneksel menkul kıymetlere yatırım yapmanın yanı sıra Robinhood, opsiyonlar ve kripto para birimi gibi daha riskli seçeneklere yatırım yapmanıza ve faiz getiren bir hesapta güvenli bir şekilde nakit tutmanıza olanak tanıyor.

Bu uygulama hem yeni hem de deneyimli yatırımcılara hitap temekle birlikte, son birkaç yılda bazı tartışmalara yol açtı. Yatırım ve kişisel finans sitesi Konupara desteğiyle hazırlanan bu makalede, Robinhood uygulamasını kullanma hakkında bilmeniz gerekenlere yer veriyoruz.

Robinhood Nedir?

Robinhood’un ana özelliği, diğer platformlarda ortak olan komisyonlar hakkında endişelenmenize gerek kalmadan bir dolar kadar az bir miktar alıp portföyünüze çeşitli yatırım türleri ekleme becerisidir. Robinhood, komisyon tasarrufunu size sunmak için piyasa yapıcılarla çalışmak, hisse senedi kredisi yapmak, premium abonelik teklif etmek ve nakit yönetimi özelliğinden gelir elde etmek gibi stratejiler kullanmaktadır.

ABD ETF’leri, hisse senetleri, opsiyon sözleşmeleri veya kripto para birimleri satın almak ve satmak için uygulamayı kullanabilirsiniz. Öte yandan, uygulama tahviller, yatırım fonları, imtiyazlı hisse senetleri ve diğer birçok yatırım türü sunmaktadır. Yaptığınız işlemler için komisyon ödemeniz gerekmese de, Robinhood’un yine de başka ücretler ödeyebileceğinizden bahsettiğini unutmayın.

Robinhood uygulaması ayrıca yatırımcı eğitimi ve banka kartı ile nakit hesabı da sunmaktadır. Uygulamayı kullanırken, haberler, analist görüşleri ve farklı yatırımlara ilişkin açıklamalar sağlayan çeşitli ticaret araçları göreceksiniz ve ayrıca finans piyasası hakkında geniş bir anlayışa sahip olacaksınız.

Öte yandan bir banka hesabından Robinhood hesabınıza anında nakit aktarabilir veya bir maaş çeki için doğrudan mevduat ayarlayabilir ve parayı bir nakit yönetimi hesabında faiz kazanmak ya da kolayca yatırım satın almak için kullanabilirsiniz.

Robinhood Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamayı kullanmaya başlamak için iOS veya Android Robinhood uygulamalarını indirip yüklemeniz yeterlidir. Uygulama cihazınızda açıldığında başvuru sürecini gerçekleştirebilir veya bunun yerine işleme Robinhood web sitesinde başlayabilirsiniz. Uygulamaya yine daha sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi girecek, para transfer etmek için bir banka hesabını bağlayacak ve ehliyetiniz gibi bir belge ile kimliğinizi doğrulayacaksınız. Onay süreci tamamlandığında ve yatırım yapmaya hazır fonlarınız olduğunda, Robinhood sizi ücretsiz bir ilk hisse senedi ile ödüllendirecektir. Yatırımları araştırmak, satın almak ve satmak için uygulamaya göz atmaya başlayabilirsiniz. Portföyünüzün performansını uygulamada da takip edebileceksiniz.

Bazı ek özellikler ve avantajlar elde etmek adına, hesabınız için Robinhood Gold yükseltmesi yapabilirsiniz. Bunun ücreti 5 ABD dolarıdır. Bu, profesyonel araştırma ve piyasa verilerine erişimin yanı sıra daha yüksek anında transferler yapma hizmeti yoluyla size daha fazla yatırım bilgisi sağlar. Robinhood Gold, hesabınız 2.000 $ veya daha fazla değere sahipse, marj ticareti için de kapı açar.

Robinhood Güvenli ve Güvenilir midir?

Robinhood uygulamasının güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, paranızı ve bilgilerinizi korumak için bazı güvenlik önlemleri vardır. İlk olarak, Robinhood, hesabınıza ve özel bilgilerinize erişimi korumak için şifreleme ve çok faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri kullanmaktadır.

İkinci olarak, Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu (SIPC) tarafından sağlanan teminat, aracı kurumun başarısız olması durumunda nakit paranızı ve çoğu menkul kıymet türünü (kripto para birimleri hariç) kaybetmemenize yardımcı olur. SIPC kapsamı, nakit için 250.000 ABD Doları ve hesabınız için toplam 500.000 ABD Dolarıdır.

Ancak yatırımcılar, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) gibi önemli kurumların Robinhood’u uyardığı ve bazı uygulamaları için aracı kuruma para cezası verdiğini bilmelidir.

Diğer yandan, son birkaç yılda Robinhood, yatırımcıları farklı menkul kıymet türleri ve ilgili maliyetler hakkında yanıltmak, uzun süreli kesintiler yaşamak ve daha az deneyimli yatırımcıları potansiyel olarak riskli hamleler yapmaya teşvik eden pazarlama stratejileri kullanmak gibi uygulamalar nedeniyle eleştirilmektedir.

Bu nedenle, Robinhood veya benzeri uygulamaları kullanırken neye yatırım yaptığınız konusunda bağımsız araştırmalar yapmanız, kararlarınızın artılarını ve eksilerini tartmanız önemlidir. Ayrıca, hiçbir kazancın garanti edilmediğini ve özellikle daha riskli yatırım seçeneklerini tercih ettiğinizde para kaybedebileceğinizi de unutmamanız gerekir.